ul. Komorowicka 39
43-300, Bielsko-Biała

Pn, Wt, Śr, Czw, Pt
8:00-16:00

info@bpc.pl
+48 730 65 50 50

2021-03-29

Spółka z o.o. czy działalność gospodarcza?

 
Nadszedł czas na realizację Twoich marzeń i budowanie niezależności finansowej. Postanowiłeś otworzyć firmę. Zastanawiasz się jaką formę prawną wybrać, aby Twój biznes był dochodowy, nie generował niepotrzebnych kosztów przy minimum formalności, a w przypadku niepowodzenia nie obciążał Twojego majątku? Jaka forma prawna będzie najlepsza w Twoim przypadku? Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?  Podpowiemy, która opcja jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia!

 

Podstawy dobrze prosperującej firmy

Pierwszym krokiem jest ustalenie swojego życiowego celu, czyli co chcemy osiągnąć? Dlaczego to jest takie ważne? To nasza wewnętrzna motywacja i świadomość celu pomoże nam przezwyciężyć oraz przetrwać codzienne trudności w prowadzeniu własnej firmy. Jest to główny i najważniejszy element, by Twoja firma mogła się rozwijać pomimo napotykanych przeszkód.

Określ ryzyko finansowe 

Jeśli posiadasz już odpowiednią motywację i świadomość celu nadszedł czas na Twój pierwszy wybór: działalność gospodarcza czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?  

W głowie zaczynają pojawiać się ważne pytania “co jest korzystniejsze dg czy sp. z o.o.” , “jakie są wady i zalety spółki z o.o ”, “kiedy przekształcić działalność w spółkę z o.o.” 

Przed podjęciem decyzji warto jest też zwrócić uwagę na formy opodatkowania działalności gospodarczej oraz przeanalizować jak wygląda różnica krok po kroku przy otwarciu działalności w CEiDG, jak i spółki z o.o. online (o tym będą Państwo mogli przeczytać w następnych artykułach).  

Jednak najważniejszą kwestią, na którą każdy przyszły przedsiębiorca zawsze musi zwracać uwagę, to ryzyko związane z prowadzoną działalnością, a przede wszystkim ryzyko związane z płynnością finansową. Z pomocą mogą nam przyjść takie pytania jak: 

 

 • Czy lokal będzie własnościowy, czy wynajmowany? 
 • Czy będziesz zatrudniał pracowników, czy będziesz swój biznes prowadził sam?
 • Usługi będą świadczone (towary będą sprzedawane) osobom fizycznym czy firmom?
 • Czy towary (usługi) będą oferowane również podmiotom zagranicznym (należy wtedy wziąć również pod uwagę ryzyko walutowe)?
 • Czy w twojej branży występuje sezonowość?
 • Czy dysponujesz wystarczającymi środkami finansowymi na początkową inwestycję (np. zakup wyposażenia i urządzeń, adaptacja lokalu lub zakup środka transportu)?
 • Czy planujesz dodatkowe inwestycje w przyszłości i w jaki sposób chcesz je finansować?

Jeden z kolejnych wpisów będzie poświęcony w całości finansowaniu zewnętrznemu.

Kto i kiedy powinien wybrać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? 

To rozwiązanie jest polecane dla firm, które posiadają duże ryzyko utraty płynności finansowej i z tego względu potrzebują prawnego zabezpieczenia osobistego majątku.

Zalety sp. z o.o.:

- zabezpiecza osobisty majątek (wyłączenie odpowiedzialności wspólników),

- spółka odpowiada za swoje zobowiązania,

- możliwość zarejestrowania online (nieduże koszty założenia).

 Wady sp. z o.o :

- droższa w obsłudze w porównaniu z DG (pełna księgowość), 

- prowadzenie związane jest z wieloma kwestiami formalnymi (np. sprawozdania finansowe lub podejmowanie uchwał),

- właściciel (udziałowiec) nie można dowolnie dysponować środkami finansowymi spółki,

- podwójne opodatkowanie

W jakim przypadku wybrać działalność gospodarczą?  

Pani Wiola jest fryzjerką i chciałaby otworzyć swój salon fryzjerski. Na jej przykładzie polecane jest otwarcie działalności gospodarczej, ponieważ w modelowym przypadku nie ponosi zbyt dużego ryzyka związanego z płynnością finansową.

Jej klientami są osoby fizyczne, które po wykonaniu usługi od razu za nią płacą. Z tego powodu Pani Wiola może natychmiast dysponować środkami, które zarobiła i zapłacić powstałe zobowiązania, np. za wynajem pomieszczenia wraz z mediami, za materiały i wyposażenie wykorzystywane w działalności, za ZUS i podatki. Tym bardziej, jeżeli działalność jest wykonywana osobiście i nie ma potrzeby zatrudniania pracowników.

Zalety działalności gospodarczej:

- tańsza w obsłudze i założeniu

- właściciel może dowolnie dysponować środkami finansowymi zarobionymi na działalności gospodarczej

- brak wielu formalności (np. obowiązek przygotowywania sprawozdań finansowych lub podejmowania uchwał),

- możliwość zarejestrowania online (należy pamiętać, że wpisy do CEiDG są bezpłatne)

- opodatkowanie

Wady działalności gospodarczej:

- odpowiedzialność majątkiem osobistym

- odpowiedzialność prawna i finansowa


Kiedy przekształcić działalność gospodarczą w sp. z o.o.? 

Jeżeli pierwotne założenia nie są już wystarczające i trzeba zacząć tworzyć bardziej skomplikowaną konstrukcję, to najlepiej skorzystać z usług specjalistów i profesjonalnych doradców, którzy pomogą w podjęciu decyzji, zwrócą uwagę na możliwe pułapki czekające po drodze i podpowiedzą jaki jest najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka. 

Jest jednak kilka sytuacji, które powinny zwrócić naszą uwagę skłaniając do głębszej analizy przekształcenia działalności w sp. z o.o. : 

 1. Działalność jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch lub więcej osób.
 2. Wzrasta wielkość danego przedsięwzięcia i zaangażowania środków finansowych.
 3. Powstała potrzeba ochrony własnego majątku osobistego szczególnie gdy rozwój firmy jest uzależniony od finansowania zewnętrznego (rozwiniemy ten temat w kolejnym wpisie)
 4. Moment sukcesji i przekazanie sterów wybudowanego przedsięwzięcia generacji lub profesjonalnemu zarządcy, który swoimi umiejętnościami przyczyni się do jego rozwoju.

Różnice przy zamykaniu działalności gospodarczej oraz sp. z o.o.

W pierwszej kolejności trzeba mieć na uwadze, że prowadzenie działalności gospodarczej powinno być podyktowane czynnikami finansowymi, tzn. w momencie kiedy dokładamy do naszego biznesu i zarabiają na nas kontrahenci, instytucje państwowe i/lub pracownicy, a nam na koniec miesiąca nie zostaje nic lub bilans jest nawet ujemny, to to jest właśnie ten moment, by podjąć trudną decyzję i coś radykalnie zmienić lub zamknąć firmę.

W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej osobiście jej zamknięcie lub zawieszenie jest równie proste jak jej otwarcie. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do CEiDG. W przypadku zamknięcia spółki z o.o. kwestie formalne są bardziej skomplikowane i związane są z dodatkowymi wymogami. Operacja ta jest znacznie bardziej czasochłonna niż w przypadku zamknięcia DG. 

Należy mieć jednak na uwadze, że spółka z o.o. może stać się atrakcyjnym aktywem, które można spieniężyć, o ile uda się znaleźć kupca chętnego do przejęcia posiadanych udziałów.

Business Partners Club sp. z o.o.,
tel. 33 818 00 69
info@bpc.pl

Robimy właściwe rzeczy
we właściwym czasie

11 Działów
20 Wykwalifikowanych opiekunów
30 Współpracujących specjalistów
4500+ Zakończonych analiz
Powrót do góry