ul. Komorowicka 39
43-300, Bielsko-Biała

Pn, Wt, Śr, Czw, Pt
8:00-16:00

info@bpc.pl
+48 730 65 50 50

2019-08-26

CRM - co to takiego?

Jedną z najnowszych koncepcji, znajdujących zastosowanie w marketingu i sprzedaży, jest Customer Relationship Management (CRM), czyli zarządzanie relacjami z klientem. To połączenie procesów biznesowych i technologii, których celem jest wszechstronne zrozumienie klienta dla konkurencyjnego, zgodnego z preferencjami różnicowania oferowanych mu produktów i usług.

W zarządzaniu relacjami z klientem wyróżnia się trzy fazy: pozyskanie, maksymalizację oraz utrzymanie. W pierwszej fazie najbardziej istotne są następujące elementy: różnicowanie oferowanych produktów według potrzeb klientów; utrzymywanie wysokiego poziomu obsługi; szybka reakcja na sygnały otrzymywane od klientów.

Faza maksymalizacji polega na zwiększaniu sprzedaży, przypadającej na jednego klienta, poprzez cross- i up selling. Trzecia faza przejawia się w zdobywaniu i ciągłym poszerzaniu wiedzy o klientach.

Informacje zapisywane w bazie danych systemu CRM mają służyć do wnikliwej analizy klienta. Na podstawie jej rezultatów prowadzić można dalej idące działania, jak na przykład automatyczne wysyłanie mailingów w założonych z góry momentach.

Dzięki informacjom zawartym w bazie danych, te działania są w wysokim stopniu zindywidualizowane, czyli przystosowane do profilu klienta. System CRM to funkcjonalny system informatyczny, który jest niezbędny do optymalnego i sprawnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Usprawnia proces sprzedaży, bieżącą współpracę z klientem, pomaga budować długotrwałe relacje z nabywcami, a pośrednio wspiera także działania marketingowe. CRM to nie tylko narzędzie, lecz także strategia biznesowa, kultura, proces i koncepcja, gdzie potrzeby konsumentów zajmują najwyższą pozycję.

autor: Patrycja Kula, koordynator ds. portalu BPC.

fot. pixabay na licencji C00.

Business Partners Club sp. z o.o.,
tel. 33 818 00 69
info@bpc.pl

Robimy właściwe rzeczy
we właściwym czasie

11 Działów
20 Wykwalifikowanych opiekunów
30 Współpracujących specjalistów
4500+ Zakończonych analiz
Powrót do góry