ul. Komorowicka 39
43-300, Bielsko-Biała

Pn, Wt, Śr, Czw, Pt
8:00-16:00

info@bpc.pl
+48 730 65 50 50

2017-06-07

Czy wynajem długoterminowy to lepsza alternatywa leasingu?

Zarówno najem, jak i leasing, umożliwiają odpłatne korzystanie z cudzej własności. Te dwie formy wynajmu, pomimo że są pod wieloma względami do siebie podobne, cechują istotne różnice. 

Każda z nich posiada bowiem określone wady i zalety, które decydują o atrakcyjności konkretnej umowy w danych okolicznościach faktycznych. Odrębności najmu i leasingu zadecydowały, o oddzielnym uregulowaniu tych instytucji w kodeksie cywilnym.


Najistotniejsza różnica pomiędzy leasingiem a najmem długoterminowym związana jest z celem zawieranej umowy. Jeśli przedsiębiorca nastawiony jest tylko na używanie samochodu – lepszą opcją jest długoterminowy wynajem. Gdy przedsiębiorca jest nastawiony na eksploatację oraz na późniejszy zakup auta (po upływie okresu wynajmu) – leasing jest korzystniejszą formą. Daje ono późniejsze prawo do kupna pojazdu po cenie preferowanej.

Zarówno umowa leasingu, jak i najmu, zawierana jest na czas określony, a przy jej zawarciu otrzymujemy z góry ustalony harmonogram spłaty rat. Opłaty za wynajem i leasing są wliczone w koszty firmy oraz odliczane od podatku VAT, w zależności od formy wykorzystywania samochodu. Umowa najmu długoterminowego może, ale nie musi, zapewnić całościową obsługę pojazdów, obejmującą pełne świadczenia dodatkowe m.in.: OC, AC, przeglądy, czy samochód zastępczy. Najczęściej są to pakiety, które mogą być wliczane w ratę, oczywiście automatycznie powodując zwiększoną opłatę. Umowa leasingu nie zapewnia świadczeń dodatkowych, a wszystkie koszty, związane z eksploatacją pojazdu, ponosi użytkownik.

Po zakończeniu umowy najmu długoterminowego, istnieje możliwość wykupu pojazdu, ale zazwyczaj jego końcowa wartość zbliżona jest do ceny rynkowej, a nie rzeczywistej. Daje on również możliwość łatwej wymiany samochodu. Elastyczne warunki umowy sprawiają, że można niskim kosztem cieszyć się częstą wymianą samochodu na nowszy, lepszy model. Po zakończeniu umowy leasingu i po zapłaceniu ostatniej raty i opłat: wstępnej (do 20% wartości auta, wynoszącej w chwili zawarcia umowy) oraz końcowej (z reguły 1% wartości), stajesz się właścicielem pojazdu.Kolejną różnicą pomiędzy leasingiem a najmem długoterminowym, jest brak opłaty wstępnej w umowie najmu. Dzięki temu, przedsiębiorca może początkowo wykorzystać mniej środków. Długoterminowy najem nie powoduje ograniczenia zdolności kredytowej, jest to tylko stała, miesięczna rata. Leasing, poza ratami, ma koszty utrzymania oraz wpływa na zdolność kredytową firmy lub przedsiębiorcy.

  • Wynajem długoterminowy jest dla osób ceniących wygodę, których nie interesują koszty serwisowe czy likwidacja usterek, oraz możliwość korzystania ze sprawnego auta.

  • Leasing natomiast, jest dla ludzi interesujących się zakupem samochodu na raty, które w większości przypadków są bardziej opłacalne niż zwykły kredyt celowy. Główna przewaga nad wynajmem to przejście własności, a niska kwota wykupu na koniec umowy, umożliwi jazdę własnym samochodem. Jeśli auto jest dobre i warto je zostawić na przyszłość, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dbają o pojazdy.

Marcin Mazurek - Menadżer BPC
tel. 727 929 413
e-mail: marcin.mazurek@bpc.pl

Robimy właściwe rzeczy
we właściwym czasie

11 Działów
20 Wykwalifikowanych opiekunów
30 Współpracujących specjalistów
4500+ Zakończonych analiz
Powrót do góry